jagodzianki pelnozxiarniste3
Deser

Pełnoziarniste jagodzianki z lukrem

Zima za pasem, Wigilia za pasem, więc czas zrobić miejsce w zamrażalniku – co roku robię za dużo potraw i potem mrożę te, które się do mrożenia nadają. Ostatnio odkopałam zamrożone w lecie jagody, więc postanowiłam upiec jagodzianki. Okazało się jednak, że skończyła mi się mąka pszenna… cóż, coś takiego nie stanie mi na przeszkodzie. 😀 Zrobiłam jagodzianki w wersji nieco zdrowszej, bo użyłam mąki pełnoziarnistej i kukurydzianej. Posmakowały rodzinie i znajomym, ale co ważniejsze – posmakowały zagorzałemu pogromcy jagodzianek – mojemu mężowi. :)

jagodzianki pelnozxiarniste2

Składniki (ok 10 jagodzianek):

I. Zaczyn:
25 gr drożdży
1 łyżeczka cukru
120 ml mleka sojowego (letniego)
90 ml wody (letniej)
100 g mąki pszennej pełnoziarnisty

II. Ciasto właściwe:
200 g maki kukurydzianej
100 g mąki pszennej pełnoziarnistej
120 g brązowego cukru
80 ml oleju
Ok 300 g jagód + 1 łyżka cukru + 1 łyżka mąki ziemniaczanej

III. Lukier:
6 łyżeczek cukru pudru (czubatych)
3 łyżeczki wody

Przygotowanie:

I. Zaczyn:
W misce rozkruszamy drożdże i wsypujemy cukier. Dolewamy płyny i dokładnie mieszamy. Wsypujemy mąkę, mieszamy i odstawiamy, aż zaczyn zacznie pracować (zacznie rosnąć).

II. Ciasto właściwe:
Do zaczynu dosypujemy resztę mąk, cukier i wyrabiamy ciasto. Po chwili wlewamy olej i dalej mieszamy – wyrabiamy ciasto, aż będzie elastyczne. Po około 10 minutach wyrabiania odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Gdy ciasto urośnie zabieramy się do formowania jagodzianek. Z zamrażalnika wyjmujemy jagody (jagody muszą być zamrożone – ułatwi to sklejanie jagodzianek), wsypujemy do miski i mieszamy z 1 łyżką mąki ziemniaczanej i cukrem. Ciasto rwiemy na równe kawałki, z każdego formujemy kulkę, rozpłaszczamy w dłoniach, na środek nakładamy jagody i dokładnie zlepiamy, by się nie rozkleiły podczas pieczenia. Gotowe jagodzianki przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Przed wstawieniem do piekarnika smarujemy bułeczki olejem. Pieczemy 20 minut.

III. Lukier: do kubeczka wsypujemy cukier puder i wlewamy wodę. Dokładnie mieszamy.

Po upieczeniu jagodzianki odstawiamy do przestygnięcia – lukrem smarujemy dopiero jak będą letnie.

Smacznego!

jagodzianki pelnozxiarniste

jagodzianki pelnozxiarniste5

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz