smeitana2
Różne

Wegańska śmietana z mleka sojowego

Przejście na dietę roślinną było świadomą decyzją. Nie przeszkadzał mi fakt, że nie będę jadła majonezu, śmietany czy innych produktów niewegańskich. I do tej pory tak jest. Wegańską śmietanę z mleka sojowego czy majonez robię na specjalne okazje np. gdy robię pizzę, czy wtedy gdy potrzebuję bazy do dipów. Śmietany nigdy nie używałam na co dzień. A gdy jednak mogłaby się przydać zastępuję ją w inny sposób.

Jednak zdarza się, że są produkty, w których zastąpienie śmietanki innym składnikiem nie da nam pożądanego efektu. Dlatego dobrze w swojej bazie przepisów mieć przepis na śmietankę sojową. Pewnie zajrzycie do niego tylko kilka razy – jest tak prosty, że po kilku razach będziecie śmietankę robić z pamięci. Przygotowuje się ją z trzech składników, a wykonuje tak samo jak sojonez.

Składniki (½ szklanki):

¼ szklanki mleka sojowego
¼ szklanki oleju
1 łyżka soku z cytryny

Przygotowanie:

Do wysokiej szklanki wlewamy mleko. Ubijamy blenderem, aż się lekko spieni. Następnie dodajemy sok z cytryny i dalej blendujemy. Powoli wlewamy olej cały czas blendując do momentu, aż śmietanka zacznie gęstnieć. W przypadku śmietany jest taka sama zależność jak i w sojonezie. Im więcej oleju wlejemy tym gęstszą śmietanę otrzymamy. A im więcej soku z cytryny, tym kwaśniejsza. Pamiętajcie jednak, że tutaj gęstości nadaje również sok z cytryny, który powoduje ścięcie się płynów. Dlatego właśnie oleju można dać trochę mniej. Gotową śmietankę wstawiamy do lodówki, gdzie spokojnie przetrzyma kilka dni.

smeitana

smeitana3

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz