bagitka5
Różne, Śniadanie lub kolacja

Puszysta bagietka

Co najlepiej nadaje się do dżemu? Oczywiście, że puszysta bagietka! Chyba dla większości z nas połączenie bagietki z dżemem oznacza przepyszne śniadanie. Ja mogę zjeść kanapkę z dżemem równie dobrze na ciemnym pieczywie z ziarnami lub nawet przyprawami takimi jak czarnuszka. W ogóle wolę taki chleb od zwykłej białej buły, ale wiem, że są tacy, którzy nie wyobrażają sobie kanapki z dżemem z innym pieczywem niż puszystą bułką. W sklepach oferta na puszyste bułki, bagietki czy ciabaty mnoży się, ale nie bądźmy naiwni. W tych wypiekach znajdziemy więcej składników niż byśmy chcieli. Dlatego gorąco polecam Wam, byście sami upiekli bagietkę.

Zrobienie takiej bagietki do dosłownie bułka z masłem… no w moim przypadku bez masła, ale naprawdę jest bardzo prosta i robi się ją naprawdę szybko. Ja dzisiaj przed wyjściem na spacer z moim psem przygotowałam ciasto i odstawiłam do podrośnięcia na czas spaceru. Gdy wróciłam uformowałam bagietki i upiekłam. Raz, dwa i mamy gotową bułkę. Bagietkę można też upiec wieczorem, a rano cieszyć się pysznymi tostami! :)

Składniki (2 bagietki):

265 g mąki T450 (trochę mąki do podsypania)
½ łyżeczki soli
180 ml letniej wody
15 g drożdży
½ łyżeczki cukru

Przygotowanie:

W misce mieszamy mąkę z solą. W osobnej miseczce rozpuszczamy drożdże w letniej wodzie z cukrem. Gdy drożdże się rozpuszczą wlewamy je do miski z mąką i wyrabiamy ciasto. Delikatnie wyrabiamy ręką podsypując trochę mąką, by ciasto nie kleiło się do ręki. Po około 5 minutach wyrabiania ciasto powinno stać się gładkie. Ciasto oprószamy mąką, wkładamy do miski i przykrywamy folią spożywczą. Odstawiamy w ciepłe miejsce do podrośnięcia (około 30 minut). Po tym czasie wyciągamy ciasto na blat, dzielimy na dwie części. Każdą z części rolujemy na około 30 cm, spłaszczamy rulon i sklejam brzegi ze sobą. Rulon składamy na pół i powtarzamy od początku: rolujemy, spłaszczamy, sklejamy brzegi, składamy na pól i formujemy bagietkę. To samo robimy z drugim kawałkiem ciasta. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni, a bagietki odkładamy w ciepłe miejsce (bez przeciągów). Bagietki pieczemy przez 15-20 minut do uzyskania złotego koloru. Na początku i w połowie pieczenia można skropić bagietki wodą – dzięki temu będą bardziej chrupkie z wierzchu. Przed pokrojeniem należy odczekać, aż bagietki wystygną.

bagitka

bagitka2

bagitka3

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz