sandwich3
Śniadanie lub kolacja

Wegański chleb tostowy

Chyba każdy z nas jadł choć raz w swoim życiu sandwiche – opiekane składane kapanki z chleba tostowego. Robi się je przy użyciu specjalnego opiekacza. Na bank wiecie, o co chodzi. Niestety, po przejściu na weganizm taki sprzęt odstawiłam w kąt. Po pierwsze – przestałam jeść żółty ser, po drugie – gdzie znajdę wegański chleb tostowy – myślałam. Tak było zaraz po tym jak przeszłam na dietę roślinną i kiedy jeszcze nie wiedziałam, że można dostać wegańśki żółty ser. Gdy po raz pierwszy kupiłam żółty ser bez sera, to nawet sandwiche ze zwykłego chleba nie stanowiły dla mnie problemu.

Jednak, jak w każdej dziedzinie, warto dążyć do doskonałości.;) Wegański chleb tostowy można upiec samemu! Jest bardzo prosty, smaczny i przede wszystkim bez konserwantów i niepożądanych składników. A sandwiche z takiego chleba wychodzą genialne!

Z podanej ilości wychodzą dwie keksówki o wymiarach: 30×12 cm i 25×12 cm. Jednak lepiej zainwesować jedną większą keksówkę, tak by zapełnić całe pole w opiekaczu na sandwicha. Jak zrobicie dwa mniejse chlebki jak ja, to można dwie złożone kanapki włożyć razem na jedno pole.

Składniki (2 szt.):

100 g mąki pszennej T650
530 g mąki pszennej T450
1 łyżeczka cukru
½ łyżeczki soli
30 ml oleju rzepakowego
250 ml mleka sojowego
25 g drożdży

Przygotowanie:

Drożdże kruszymy w misce, dodajemy cukier i letnie mleko. Dokładnie mieszamy roztwór i dodajemy 100 g mąki T650 przesiewając ją przez sito. Zaczyn dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15 minut, by drożdże zaczęły pracować. Po tym czasie przesiewamy do zaczynu pozostałą mąkę. Dodajemy sól, olej, mleko i wrabiamy elastyczne ciasto. Ciasto będzie dość luźne i delikatnie lepkie. Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości (około 1-1,5 godziny). Gdy ciasto urośnie przekładamy je do dwóch keksówek (lub jednej dużej) wyłożonych papierem do pieczenia i posmarowanych olejem. Ciasto nakładamy do 2/3 wysokośći foremek. Odstawiamy do ponownego wyrośnięcia i nastawiamy piekarnik na maksymalną temperaturę. Gdy ciasto urośnie do maksymalnej wysokości foremek i piekarnik się nagrzeje wstawiamy do niego chlebek. Pieczemy go w najwyższej temperaturze przez 5-7 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 150 i pieczemy go jeszcze przez 20 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu odstawiamy ciasto do całkowitego przestygnięcia.

Sandwiche z wegańskim salami i żółtym serem.
4 kromki tostowego
Kilka plasterków żółtego sera roślinnego
Kilka plasterków weganśkiego salami

Złożone kanapki wkładamy do nagrzanego opiekacza i pieczemy prez około 5 minut. Najlepiej smakuje z sojonezem i ketrchupem.

chleb3

chleb

sandwich2

Poprzedni post Następny post

Mogłoby Ci się również spodobać

Brak komentarza

Odpowiedz